Březen přináší 3 důležité změny v EET. Dotknou se i vás?

Ústavní soud loni v prosinci zrušil vybrané paragrafy Zákona o elektronické evidenci tržeb. Povinnost vést EET se tak zatím i nadále netýká plánované 3. a 4. vlny podnikatelů. Kromě toho ale od letošního března platí i další změny v zákoně, které se dotknou i těch, kdo už povinnost EET vést měli. Jaké změny to jsou?

Obsah

1. Bezhotovostní platby versus povinnost EET

Ústavní soud vzal na vědomí rozpor s ústavním pořádkem, týkající se neopodstatněného vyžadování elektronické evidence tržeb při platbách kartou. Podle soudu u nich stát evidoval údaje, které nepotřebuje a které by případně mohl získat jinak. Od 1. března se tedy povinnosti spojené s EET nevztahují na platby uskutečněné prostřednictvím platebních terminálů, ani na on-line platby přes internet.

A co obchodníci a jejich nastavení pokladen?

Pokud obchodníci nechtějí měnit nastavení svých pokladen, mohou účtenky k bezhotovostním platbám k evidenci zasílat i nadále. Jejich povinnost to však už není a tento úkon budou dělat zcela dobrovolně.

2. Z účtenek zmizí rodná čísla

Ústavní soud také poukázal na to, že fyzické osoby musí na účtenkách uvádět zbytečně mnoho identifikačních údajů. Jedním z nich je třeba DIČ, které u OSVČ tvoří rodné číslo podnikatele. Jedná se tedy o údaj, který až příliš zasahuje do jejich soukromí. Od března už proto nebude platit povinnost jej na dokladu uvádět. Pokud však obchodníkovi tento fakt nevadí, může DIČ na účtenkách zveřejňovat i nadále. Žádným jiným faktorem tento údaj nahrazen nebude.

Ale pozor. Tato změna se týká jen účtenek, ne samotných daňových dokladů. Pokud jste plátcem DPH, musíte zákazníkovi vystavit doklad, na kterém DIČ stejně uvedete.

Jak si podnikatelé mohou nastavit vystavení dokladu bez DIČ?

Záleží na konkrétním softwarovém řešení, které pro EET používáte. Například tuzemský dodavatel Dotykačka na novelu zareagoval aktualizací, která umožňuje vydat účtenku bez DIČ podnikatele.

3. Na třetí vlnu podnikatelů se EET prozatím nevztahuje

Od března se očekávalo rozšíření povinnosti vést EET o další podnikatele. Mezi ně patří třeba stánkoví prodejci občerstvení bez stolů a židlí, trhovci prodávající na farmářských trzích, účetní, advokáti, lékaři nebo lidé vykonávající vybraná řemesla a výrobu.

Ústavní soud ale nástup této vlny (spolu se čtvrtou vlnou) EET zastavil. Aby mohly třetí a čtvrtá vlna naběhnout, musí nejdříve dojít k novelizaci zákona, což nějako dobu potrvá. Pokud se třetí vlna měla dotknout i vás, můžete si prozatím oddychnout.

Další podrobnosti o odložení náběhu 3. a 4. vlny EET si můžete přečíst v našem článku Pro koho platí povinnost vést EET v roce 2018?

Potřebujete poradit v oblasti EET? Obraťte se na nás!