Finanční úřady mají omezit svůj provoz v celé řadě obcí. Dotkne se to i vás?

Finanční správu čeká velké zeštíhlení. Původně se počítalo s omezením provozu na pracovištích v 11 městech, nyní ho ale Finanční správa zvažuje už u 34 územních pracovišť. V následujících pěti letech by díky tomu měl státní rozpočet dosáhnout úspor ve výši 686 milionů korun. Jaký to ale bude mít dopad na daňové poplatníky? A jakých úřadů se budou škrty týkat?

Obsah

Režim dva plus dva

Podle posledních zpráv by se nemělo žádné z územních pracovišť zcela rušit, plánuje se ale jejich přechod do takzvaného dva plus dva režimu. Při něm na úřadě pracují dva úředníci vždy jen dva dny v týdnu. Bude se přitom jednat už o druhou vlnu optimalizace finančních úřadů. Ta první proběhla v roce 2016 a v režimu dva plus dva od té doby pracuje už 23 územních pracovišť.

V rámci druhé vlny optimalizace by mělo být zrušeno asi 490 pracovních míst na finančních úřadech. Jde tedy o 3% pokles.

34 úřadů ve 12 krajích

Plánované zeštíhlení se dotkne všech krajů kromě Prahy a Středočeského kraje (viz mapa níže). Zda-li dojde k zavedení dva plus dva režimu na všech vybraných finančních úřadech, ještě není zcela jasné. Finanční správa momentálně komunikuje se zástupci dotčených obcí. Většině z nich se optimalizační návrh příliš nelíbí. Argumentují nejen poklesem pracovních míst, ale také snížením úrovně kvality služeb. Dvě úřednice ve dvou pracovních dnech budou podle zástupců obcí mít čas jen na základní věci a například tolik potřebné poradenství pro drobné podnikatele nejspíš odsunou na vedlejší kolej. Je tedy teď především na Finanční správě, aby dokázala obce o přínosu plánovaných kroků přesvědčit.

Mapa kraje

Hustá síť finančních úřadů

Na druhou stranu je jasné, že k zeštíhlení nákladů na Finanční správu dojít musí. V současnosti je na území České republiky v provozu 201 územních pracovišť. V porovnání s okolními zeměmi se tento počet jeví jako nadbytečný luxus. Na jeden milion obyvatel totiž vychází 20,5 pracoviště, zatímco takové Slovensko má na stejný počet obyvatel jen 14,8 pracoviště, Polsko 10,8 a Rakousko či Bavorsko dokonce jen 8.