Konec daně z nabytí nemovitosti? Ne, ale pravidla se změní

Dlouhou dobu se spekulovalo o tom, jestli daň z nabytí nemovitých věcí zcela zrušit, nebo u ní nastavit několik různých sazeb. Jejího zrušení jsme se nakonec nedočkali, od 1. listopadu se ale rozšířila pravidla, za kterých může být nemovitost od daně osvobozena. Podívejme se na celou problematiku blíže.

Co je od daně osvobozeno

Všechny nemovité věci, které jsou osvobozeny od daně z nabytí nemovitosti, obsahují § 6 až 9 zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí. V případě bytů a domů se osvobození od daně dosud nejčastěji týkalo následujících pěti případů.

1. První nákup novostavby domu

Pokud si například koupíte nově postavený a zkoulaudovaný dům, tedy novostavbu, přímo od developera, je tato transakce od daně osvobozena, dojde-li k ní do pěti let od kolaudace nebo započetí užívání. Musí se ale jednat o první úplatné nabytí domu. To znamená, že dům nesmí být přeprodán, například přes realitní kancelář nebo jinou společnost.

2. První nákup novostavby bytu

Stejná pravidla platí, pokud přímo od developera koupíte novostavbu bytové jednotky v rámci bytového domu. A to včetně případné garáže, sklepu či komory, která se v tomto bytovém domě nachází. I zde platí, že je od daně osvobozeno jen první úplatné nabytí domu.

3. Převod z družstevního do osobního vlastnictví

Pokud bytové družstvo převádí úplatně družstevní byty do osobního vlastnictví svých členů, i v těchto případech se při splnění podmínek nemusí platit daň z nabytí nemovitosti.

Co se mění

Výše zmíněné způsoby nabytí nemovitosti budou od daně osvobozeny i nadále. Od 1. listopadu se ale rozšířily o další situace. Nově tak nebudou muset daň z nabytí nemovitosti platit ti, kteří si od developera zakoupí byt nejen v bytovém domě, ale i v rodinném domě. Novinka reaguje na rostoucí trend vymezování samostatných bytových jednotek v rámci rodinných domů. Nově tedy nebude při osvobození daně záležet na tom, jestli kupujete novostavbu v bytovém, či v rodinném domě.

 

Výše daně a osoby povinné k dani zůstávají

Sazba daně z nabytí nemovitosti zůstává i v novele stále stejná, tedy ve výši 4 %. Nemění se ani skutečnost, že daň musí hradit kupující. Tato novinka byla zavedena v roce 2016 a přinesla s sebou vlnu nevole. Do té doby totiž daň platil většinou prodávající a navyšoval o ni prodejní cenu. Po změně plátce daně ale ceny nemovitostí o tuto daň většinou sníženy nebyly, a tak ji kupující v podstatě platí ke kupní ceně navíc.

Ohodnotit článek