Na co si dát pozor při nákupu v tzv. třetích zemích?

Češi stále častěji nakupují v zahraničních e-shopech. Stává se z toho fenomén moderní doby. Zboží se přes tyto e-shopy dá pořídit levněji než od tuzemských dodavatelů, ale zejména je k dispozici mnohem širší nabídka. Co ale musíte při takovém nákupu řešit? Clo a DPH. Jaká je aktuální situace a na co si dát pozor?

Obsah

Dovoz ze zemí EU

Díky členství v EU jsou prakticky odstraněny všechny překážky pro obchod mezi členskými státy. Díky tomu je obchodování v EU jednodušší. Pro spotřebitele tedy odpadá potřeba řešit clo a DPH. To se ovšem nedá říci o dovozu z tzv. třetích zemí.

Dovoz z Ameriky, Číny a dalších tzv. třetích zemí

Za největší dodavatele zboží do ČR mimo státy EU pokládáme Čínu a USA. Jejich obrovské e-shopy s nízkými cenami uspokojí každého zákazníka. I proto se stávají čím dál populárnějšími. Před nákupem z těchto zemí se však musíme mít na pozoru a zjistit si předem několik informací. Tyto nákupy totiž mají svá pravidla. Vše se odvíjí od hodnoty zásilky.

Nákupy: DPH a clo

  • Pokud nakupujete zboží, jehož hodnota je nižší než 22 €, clo ani DPH řešit nemusíte.
  • U zásilek do 150 € se již platí DPH.
  • A u zboží vyšší hodnoty se platí clo i DPH. Dovozce musí podat celní prohlášení a příslušný celní úřad vyměří výši cla.

Dárky: DPH a clo

  • Jestliže vám zasílá osoba ze třetí země dárek, celní řízení se nezahajuje do výše hodnoty daru nepřesahujícího 45 €.
  • Pokud však obdržíte dar dražší, je nutné zahájit celní řízení a postupuje se naprosto stejně jako u nákupů nad 150 €. Informace podává vždy dovozce celnímu úřadu.

Zvláštní případy

Komplikace nastává v situaci, kdy sice zásilka nepřesahuje hodnotu 22 € v případě nákupu ani 45 € u dárku, ale je například špatně označena nebo k ní nejsou dostatečné průvodní doklady. Tím je zejména celní prohlášení. Pokud se takový balíček dostane na celní úřad, musí být zahájeno celní řízení.

Co se týče poštovného, to se zahrnuje do celní hodnoty dováženého zboží. Pokud je zásilka v režimu zdarma, vypočítá se obvyklá cena poštovného. Velice hezkou a přehlednou tabulku zpracoval tým ombudsmana na stránkách www.ochrance.cz.

Co si tedy před dovozem zboží ze zahraničí musím pohlídat?

  • Z jaké země zboží pochází a odkud se bude odesílat?
  • Jaká bude celková hodnota zboží?
  • Kdo co bude hradit? Já či odesílatel?
  • Musím poskytnout úplné údaje pro doručení.
  • Kde a jak zboží v případech popsaných výše proclít?

Další informace naleznete na stránkách celní správy, české pošty nebo evropské komise v sekci daně a celní unie.