Které daňové ráje jsou mezi Čechy nejoblíbenější a které naopak ztrácejí?

Které daňové ráje jsou mezi Čechy nejoblíbenější a které naopak ztrácejí?

V polovině letošního roku bylo na trhu 12 970 českých společností, které měly svého vlastníka se sídlem v daňovém ráji. Celkem se jedná o 2,7 % českých obchodních společností se základním kapitálem přes 354 miliard korun. Které země jsou u českých podnikatelů nejoblíbenější? U kterých obliba roste a u kterých naopak klesá? Na to se podíváme v našem článku.

Malé opakování na začátek

Zopakujme si nejdříve, co to vlastně daňový ráj je. Toto označení se vžilo pro země, ve kterých jsou nulové nebo alespoň velmi nízké daně. Mezi daňové ráje se tak řadí ty, které mají nízké nebo nulové zdanění příjmů právnických osob či podílů na zisku. Stejně tak důležitá ale často bývá i výše DPH, srážkové daně, daně z kapitálových příjmů nebo cel. Rozhodujícím důvodem pro založení společnosti v daňovém ráji může být i anonymita vlastnictví (více informací o jednotlivých daňových rájích najdete zde).

Nejoblíbenější a nejméně oblíbené země

Aktuální počet českých společností s vlastníkem se sídlem v daňovém ráji ukazuje tabulka analytické společnosti Bisnode. Mezi českými podnikateli je jednoznačně nejoblíbenější trojice zemí: Nizozemí (3 685 společností), USA (3 064 společností) a Kypr (2 220 společností). Mezi státy, které ve kterých má sídlo více jak 200 českých společností pak patří ještě Lucembursko (914), Seychely (779), Britské Panenské ostrovy (367), Spojené arabské emiráty (355), Malta (301), Panama (235), Belize (203) a Hongkong (202). Mezi nejméně oblíbené destinace naopak patří Bermudské ostrovy (5), Nizozemské Antily (9) a Kajmanské ostrovy (11).

Počet českých společností s vlastníkem z daňového ráje

Největší příliv a odliv

Od začátku roku zaznamenaly největší příliv českých podnikatelů USA (+17), Kypr (+15), Spojené arabské emiráty (+13), Panama a Hongkong (obě +11). Především ve Spojených arabských emirátech a Hongkongu v posledních letech počet českých společností roste pravidelně.

Opačný trend je možné dlouhodobě sledovat v Nizozemí, ze kterého jen v letošním roce odešlo už 70 společností. Druhý a třetí největší odliv pak zaznamenaly Seychely (-24) a Britské Panenské ostrovy (-17).

Celkový počet společností klesá

Odliv českých podnikatelů z daňových rájů je možné pozorovat už delší dobu. Jejich zájem o tyto destinace vyvrcholil v roce 2015, od té doby postupně klesá – z tehdejšího počtu 13 419 společností na 12 970 v polovině letošního roku. Aktuálně má mateřskou společnost v daňovém ráji nejméně českých společností za posledních pět let.

Zmenšuje se také podíl společností s majitelem z daňového ráje na celkovém počtu českých společností. Zatímco v roce 2013 bylo z daňového ráje kontrolováno 3,3 % českých společností, dnes je to jen 2,7 %.

Důvody jsou zřejmé. Odliv českých podnikatelů z daňových rájů souvisí s mezinárodním tlakem na odkrývání skutečných vlastníků a na sdílení informací a pomoc při vymáhání daňových povinností.

Chcete založit společnost v zahraničí? Obraťte se na nás