Nové směrnice EU se zaměří na daň z příjmů nadnárodních společností

Evropská unie chce, aby nadnárodní společnosti danily své zisky ve všech unijních zemích, ve kterých působí, a nejen tam, kde jsou daňové sazby nejnižší. Chystají se proto dvě nové směrnice, známé pod zkratkami CCCTB a CCTB, které by měly zdanění takových společností v rámci unie harmonizovat. Jaká by byla pravidla a kdy by mohly směrnice začít platit? Pojďme se na problematiku podívat blíže.

Obsah

Co se skrývá pod zkratkami CCCTB a CCTB?

Nové směrnice si kladou za cíl dvě hlavní věci. Za prvé je to zajištění toho, aby společnosti platily daně v zemích, ze kterých se jim generuje zisk. Druhou záležitostí je pak vytvoření jednotných pravidel pro výpočet základu daně z příjmu.

První cíl řeší směrnice CCCTB (Common consolidated corporate tax base), tedy směrnice pro zavedení společného konsolidovaného základu daně z příjmů právnických osob. Druhou je CCTB (Common corporate tax  base), která se zaměřuje na společný základ daně z příjmu právnických osob. Tedy na vytvoření jakéhosi základu pro harmonizovanou daň, která by se řídila podle jednotných pravidel pro výpočet základu daně.

Jak by to mělo fungovat?

Jednoduše řečeno – zatímco úkolem CCTB je vytvoření jednotných pravidel pro stanovení základu daně z příjmů právnických osob v členských státech EU, směrnice CCCTB tato pravidla rozšiřuje o postup, jak základ daně konsolidovat a rozdělit ho mezi členské státy.

Ačkoli bude stanovení základu daně harmonizované, směrnice počítá s tím, že daňové sazby si každý stát stejně jako dosud bude moci volit sám (obdobně jako je tomu u daně z přidané hodnoty). Rozdělování konsolidovaného základu daně mezi členské státy, ve kterých společnost působí, by probíhala na základě zvláštního vzorce. Ten by měl zohledňovat celou řadu ukazatelů, jako například kapitál či počet zaměstnanců v jednotlivých zemích.

Je potřeba ale upozornit na to, že by se dané směrnice měly týkat opravdu jen nadnárodních společností, jejichž konsolidovaný obrat v příslušném roce převyšuje 750 milionů eur.

Kdy by mohly směrnice začít platit?

Směrnici CCTB europoslanci schválili už v roce 2018. Tehdy se plánovalo zavedení obou směrnic k 1. 1. 2020. Zatím to ale vypadá, že se navrhovaný termín stihnout nepodaří. Konečné rozhodnutí totiž leží na hlavách států v Evropské radě a tam se k dohodě ještě zdaleka nedopracovali.

Asi se není čemu divit, jde totiž o otázku státních rozpočtů. Zatímco třeba České republice by mohly směrnice pomoci a přinést vyšší příjmy, další ze zemí EU (např. Nizozemsko), by o velkou část peněz z daní přišlo. A protože se žádná země nechce jen tak vzdát svých příjmů ve prospěch jiného státu, zřejmě ještě vyjednávání o směrnicích nějakou dobu potrvá.