Obliba Hongkongu, Lichtenštejnska a Spojených arabských emirátů mezi českými podnikateli roste

Zatímco na konci loňského roku bylo v daňových rájích 12 805 českých společností (jak jsme informovali v našem dřívějším článku), za první pololetí jejich počet klesl na 12 400. Jde o nejmenší počet českých společností v daňových rájích od roku 2011 a současně o historicky největší odliv. Existují však státy, u kterých obliba naopak trvale roste. Pojďme se na vše podívat podrobněji.

Potvrzuje se dlouhodobý trend

Aktuální čísla jen potvrzují dlouhodobý trend, kdy počet českých společností kontrolovaných z daňových rájů postupně klesá. Ještě na konci roku 2018 bylo z daňových rájů kontrolováno 2,59 % českých společností, v polovině letošního je to už “jen” 2,47 % společností s majetkem v hodnotě 326,6 miliard korun.

Co za odlivem stojí? Je to především dlouhodobá snaha některých mezinárodních organizací i samotných států, které se mezi daňové ráje řadí, co nejvíce zprůhlednit majetkové struktury. Některé daňové ráje tak do určité míry přestávají plnit to, proč se do nich podnikatelé přemístili – tedy poskytování anonymity vlastníkům a daňovou optimalizaci. Podnikatelé musí zvažovat, zda se jim náklady na zajištění chodu majetkové struktury a reputační riziko spojené se sídlem v konkrétním daňovém ráji za nových pravidel vůbec vyplatí.

Ne všechny státy odliv zaznamenaly

Situace ovšem není tak černobílá, jak by se mohlo jevit. Ano, existuje celá řada států, ve kterých se odliv za první pololetí roku 2019 projevil opravdu výrazně. Šlo především o Nizozemí (-157 společností) a USA (-147 společností), se značným odstupem pak odliv zaznamenal také Kypr (-36), stejně jako Lucembursko (-32) a Britské Panenské Ostrovy (-22).

Na druhou stranu můžeme pozorovat země, ze kterých neodešla jediná společnost. Mezi nimi jsou Kajmanské Ostrovy, Malta, Nizozemské Antily a Ostrov Man. A pak jsou zde další státy, které svou daňovou a podnikatelskou politikou české podnikatele stále lákají a počet nových společností se sídlem v nich vzrostl. Největší přírůstek zaznamenalo Lichtenštejnsko (+19), Hongkong (+8) a Spojené arabské emiráty (+7).

Ostatně, porovnat si můžete všechny pozorované země v tabulce níže.

Počet českých společností s vlastníkem z daňového ráje

 

Potřebujete založit společnost v zahraničí?

Obraťte se na nás