Odložení nebo odpuštění sociálního pojištění?

Parlament schválil možnost odložení sociální pojištění společností za zaměstnance. Má to však jistý háček. Zároveň se navíc hovoří o zavedení nového opatření, které by umožnilo úplné odpuštění plateb zaměstnavatele na sociální pojištění pro určitou skupinu společností. Vyplatí se tedy o odklad zažádat, nebo raději ještě počkat?

Odložit je možné pojištění za tři měsíce

Zaměstnavatelé si podle již schváleného zákona mohou odložit platby sociálního pojištění za květen, červen a červenec. Odložit je přitom možné pouze částku za platby pojištění za zaměstnavatele, tedy 24,8 % mzdy. Sociálního pojištění placeného za zaměstnance (6,5 %) se odklad netýká a zaměstnavatelé ho budou muset platit dál.

Má to ovšem háček. Odložené sociální pojištění musí společnosti doplatit do 20. října letošního roku, a to navíc včetně penále. Dle zákona se za měsíce s odkladem pojištění sice penále za pozdní platbu sníží o 80 %, i tak by ovšem dané společnosti zaplatily roční úrokovou sazbu ve výši necelých 4 %. Za tři měsíce by tedy šlo asi o jedno procento z odvedeného pojistného.

Jedinou útěchou může být skutečnost, že i s tímto penále nebude při odkladu zaměstnavatel nikde vedený jako dlužník. Díky opatření budou mít zaměstnavatelé na několik měsíců volné finanční prostředky, v konečném důsledku ale zaplatí víc a ještě k tomu jednorázově. Je tedy na každém podnikateli a jeho situaci, zda se mu využití odkladu vyplatí.

Ve hře je úplné odpuštění odvodů

Vláda připravila nové opatření, podle kterého by byly odpuštěny odvody na sociální pojištění zaměstnavatelům úplně. Týkalo by se to však jen menších obchodních společností, na které zásadně dopadla opatření spojená s koronavirem. Podle předběžných dohadů by se mohlo jednat o společnosti o velikosti do 50 zaměstnanců. Na bližší informace si však ještě musíme počkat. Příslušný zákon je právě projednáván v Parlamentu.

Pokud se tedy řadíte mezi menší společnosti a finance, které byste jinak odvedly za sociální pojištění, momentálně akutně nepotřebujete, doporučujeme s jejich odkladem se raději ještě posečkat.