Přesun sídla do zahraničí? Podívejte se na 3 kritéria, podle kterých vybrat vhodnou zemi

Jako podnikatele vás může k přesunu sídla společnosti do některé ze zahraničních zemí vést celá řada důvodů. Ať už je to legislativa, daně nebo obchodní strategie. Jakou zemi si ale pro nové sídlo vybrat? Pojďme se podívat na 3 základní kritéria, na která byste se při svém rozhodování měli zaměřit.

Ještě než se do toho pustíme, rád bych připomněl jednu důležitou věc. Pokud se rozhodujete pro přesun sídla do zahraničí, mějte vždy na paměti, že v EU není možné mít založenou společnost podle práv jednoho státu a registrační sídlo mít ve státu jiném (např. obchodní společnost založená podle českého práva, která by měla sídlo ve Velké Británii). Přesun sídla si tedy ve většině případů vyžádá buďto založení nové společnosti podle práva sídelního státu, nebo tzv. přeshraniční přemístění společnosti. To ale neznamená, že byste nemohli mít společnost založenou v zahraničí a zároveň její hlavní činnost vykonávat v Česku. Tzv. skutečné sídlo, tedy (zjednodušeně řečeno) místo vedení společnosti, se od sídla uvedeného ve veřejném rejstříku lišit může.

Kritérium č. 1: Administrativní zátěž a právní systém

Podstatným kritériem, na které byste se při výběru cílové země měli zaměřit, je míra byrokracie a regulace, stejně jako důvěryhodnost právního systému. Rozhodující je nejen administrativní náročnost a jednoduchost procesu založení nové společnosti, ale také omezení vašeho podnikání, stabilita a kvalita práva a transparentnost legislativního rámce dané země, jeho stabilita a vstřícný proklientský přístup úřadů v komunikaci s finančními úřady a státní správou. Celkem logicky budete zřejmě volit zemi, ve které pro vás bude podnikání “snazší” a kde vám úředníci nebudou házet klacky pod nohy. Určitě oceníte státy s pokročilou elektronizací státní správy. Je mnohem pohodlnější vše vyřídit od počítače online, než osobně obíhat úřady.

Kritérium č. 2: Prestiž

Sídlo společnosti má často nemalý vliv na vaši image. Především co se týče jednání s obchodními partnery a zákazníky. Jistá (a ve většině případů neoprávněná) nedůvěra vůči podnikatelům z bývalého východního bloku bohužel stále existuje. I z tohoto důvodu může být volba zahraničního sídla společnosti strategickým rozhodnutím.

Kritérium č. 3: Daňové nastavení dané země

Při volbě sídla v zahraničí byste měli zvážit také kritérium daňové zátěže, kterou daná země uvaluje na zisk společností. A nemusíte hned vybírat některý  z tzv. daňových rájů, které se vyznačují nízkými nebo dokonce žádnými daněmi a poplatky ze zisku daňových nerezidentů a většinou i značnou anonymitou, co se majetkového vlastnictví týče.

Příznivé nastavení daňového rámce má například Velké Británie či Estonsko. Právě v Estonsku jsou příjmy tamních společností zdaňovány až ve chvíli, kdy dochází k výplatě podílu nebo dividendy společníkům či akcionářům. Pokud si je nevyplatíte, zisk společnosti nemusíte danit vůbec. Naopak ho můžete reinvestovat.

V každém případě byste měli při výběru sídla zvážit rizika toho, aby nebylo vaše jednání posouzeno jako účelové vyhýbání se daňovým povinnostem v ČR. Finanční správa totiž disponuje nástroji, kterými dokáže uvalit daň i na příjmy zahraničních společností. Vždy je proto třeba vztahy a transakce nastavit tak, aby byly ekonomicky racionální a korektní z pohledu práva, zejména daňového.

Vlastní nemovitost, pronájem nebo virtuální sídlo?

Abyste si mohli sídlo v zahraničí zřídit, musíte k tomu najít vhodnou nemovitost. Pokud ji nechcete kupovat, nebo zde nepotřebujete mít reálnou kancelář, vhodné pro vás bude tzv. virtuální sídlo. Na trhu najdete celou řadu společností, které vám nabídnou možnost zřízení virtuálního sídla na zajímavé adrese. Právě lukrativní adresa sídla v zahraničí působí profesionálněji a u klientů nebo partnerů vzbuzuje důvěru. S virtuálními sídly jsou často spojeny i doplňkové služby v podobě zaměstnanců, kteří vám budou do Česka přeposílat dopisy, postarají se o kontroly a budou na telefonu, pokud budete něco potřebovat zařídit. I virtuální sídlo však vybírejte tak, aby nebylo jen “papírové”, ale aby na něm byl zajištěn kontakt s úřady či prostory pro jednání s obchodními partnery.

Založit novou společnost, nebo přesunout sídlo té stávající?

Přesunout sídlo z pohledu práva v některých případech sice možné je, musíte se ale obrnit značnou trpělivostí. Přesun totiž může být podmíněn souhlasem opouštěného státu, zdaněním přesouvaných aktiv nebo potřebou skloubit požadavky dvou zemí. Nejen že to tedy většinou trvá déle, ale také je to zpravidla finančně náročnější záležitost. Z pohledu času i nákladů proto může být výhodnější založit v zahraničí společnost novou.

Potřebujete založit společnost v zahraničí? Obraťte se na nás!