Případová studie: Jak krotíme daně vývozce do Španělska, Francie a Číny

Otázku mezinárodního zdanění pomáháme dlouhodobě řešit ruskému podnikateli, který má společnost v Česku, zboží nakupuje v ČR i dalších zemí EU a dováží ho do Španělska, Francie nebo Číny. Krom toho provozuje mezinárodní kamionovou dopravu.

Co všechno se ho v rámci mezinárodních daní týká a s čím mu pomáháme?

  • Nastavení a optimalizace daňové zátěže
  • Daňová registrace v zahraničí
  • Spolupráce se správci daně z různých zemí
  • Časté daňové kontroly
  • Komplexní vedení účetnictví, mezd a daní

Vzhledem k tomu, že klient nakupuje velké množství zboží v ČR za ceny včetně DPH a vyváží ho do zemí v rámci i mimo EU, kdy je od DPH osvobozeno, musíme prakticky neustále komunikovat se správcem daně. Jenom tak dokážeme zajistit hladký průběh vyměření nadměrných odpočtů na DPH.

Obzvlášť složité mohou být časté daňové kontroly. S nimi jsou často spojeny i různé další formy mezinárodní spolupráce, jako je například výslech svědků v cizích zemích. S jejich pomocí musíme při kontrolách prokazovat, že k uskutečnění plnění v daných zemích opravdu došlo.

Nenechte daňové kontroly rdousit vaše podnikání

V souvislosti se zmíněnými daňovými kontrolami se nabízí otázka, na kolik mohou brzdit klientovo podnikání nebo na něj mít dokonce rdousící efekt. Každá daňová kontrola totiž znamená odložení odpočtu DPH. Pokud je to ve výši několika tisíc měsíčně, nemusí to být až takový problém. Jestli se ale vaše měsíční odvody DPH pohybují například v částce okolo půl milionu korun, stává se zablokování těchto peněz po dobu kontroly celkem solidní překážkou pro plynulé podnikání. Taková daňová kontrola totiž není záležitost na několik týdnů nebo měsíců, v průměru trvá nejčastěji 2 až 3 roky.

V mezinárodním obchodování může být těchto kontrol klidně i pět do roka, zapojuje se do nich několik správců daně z různých zemí a tím počet souvisejících komplikací zdaleka nekončí. Abyste kontrolu zvládli a peníze k vám co nejrychleji doputovali, bez zkušeného člověka se neobejdete.

Potřebujete pomoci s mezinárodními daněmi? Obraťte se na nás