Podnikáte i na Slovensku? Připravte se na obdobu EET

Podnikáte i na Slovensku?

Pokud se kromě českého trhu zaměřujete i na ten slovenský a na Slovensku přijímáte na svých provozovnách platby v hotovosti, musíte se připravit na elektronickou evidenci tržeb. Obdobu českého EET, nazvanou eKasa, chystají naši východní sousedé zavést v roce 2019. Od té doby budou muset být všechny pokladny připojeny online k finanční správě. Slovensko si, podobně jako tomu bylo u nás, od elektronické evidence tržeb slibuje snížení objemu nepřiznaných tržeb a s nimi spojeného krácení daně.

Takzvaný “fiškálný modul” jde snadno obejít

Už nyní musí být na Slovensku všechny pokladny povinně vybavené tzv. fiškálným modulem, do kterého se ukládají veškeré transakce. Tento modul ale pro zkušené podvodníky není problém upravit tak, aby tržby neevidoval. Tímto způsobem se dají krátit odvody jak DPH, tak snižovat základ daně z příjmu. Připojení pokladny k serveru finanční správy v rámci eKasy by těmto podvodům mělo zamezit.

Zavádění ve dvou vlnách

Podobně jako tomu bylo v Česku, i na Slovensku se povinnost vést elektronickou evidenci tržeb nebude týkat hned všech podnikatelů najednou. V první fázi by měly být k eKase připojeny hotely, restaurace, kavárny a čerpací stanice. Později pak maloobchod, služby a další sektory. Momentálně se hovoří o termínech duben 2019 pro první vlnu a červenec 2019 pro vlnu druhou. To se ale ještě stále může změnit.

Přínosy v řádech milionů eur

Přípravy a samotné zavedení eKasy by mělo Slovensko přijít přibližně na 18 milionů eur. Ministerstvo financí ale očekává, že už v roce 2019 díky němu vybere o 72,3 milionů eur na daních více. V roce 2020 by měl výběr narůst o 117,9 milionů eur.

Pokladny mohou být virtuální

Kromě snížení podvodů a vyšších výběrů na daních slovenská vláda slibuje také snížení administrativní náročnosti pro podnikatele. Ti už nebudou muset používat certifikované pokladny, řádný certifikát bude nově musí mít jen software pro evidenci tržeb. Podnikatelé také nebudou mít povinnost používat klasickou pokladnu, ale bude jim stačit jakýkoli počítač, tablet nebo smartphone s připojením k internetu a s tiskárnou.

Protesty se neočekávají

Právě díky tomu slovenské ministerstvo financí neočekává žádné protesty ze strany podnikatelů, jako tomu bylo u nás. S virtuální pokladnou totiž odpadá i potřeba platit za servis fyzické pokladny. Obchodníkům by se tak měla snížit nejen administrativní zátěž, ale i výdaje – ročně by měli ušetřit asi 56 eur na pokladnu.

Zároveň je ale potřeba dodat, že se slovenská vláda už nezmiňuje o tom, na kolik podnikatele přijde samotný software, který si budou muset pořídit. Navíc, ti podnikatelé, kteří nemají připojení k internetu, nebo jejich pokladnu z jakéhokoli důvodu není možné k internetu připojit, budou muset kromě softwaru pořídit i nové zařízení.

Potřebujete zkrotit daně?

Obraťte se na nás