Vyplatí se vám nová paušální daň?

Už v minulosti jsme informovali o chystané paušální dani pro drobné podnikatele, kterou chce zavést Ministerstvo financí. Nyní nabírá konkrétnější obrysy a vypadá to, že by mohla být zavedena od roku 2021. Přinést by sice měla výrazně menší administrativní zátěž, ne každému se ale vyplatí finančně. Podle čeho se rozhodnout, jestli ji využít, nebo ne?

Obsah

Žádné papírování a kontroly

Možnost využít paušální daň by se měla vztahovat na všechny OSVČ s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Podle propočtu Ministerstva financí by šlo asi o 422 tisíc podnikatelů. Ti by každý měsíc státu odváděli pevně stanovenou paušální částku a tím by měli svou povinnost splněnou. Už žádné přehledy pro zdravotní pojišťovnu a okresní správu sociálního zabezpečení, a dokonce ani žádné daňové přiznání. Kromě odpadnutí povinného papírování by podnikatelům, kteří paušální daň využijí, neměla hrozit ani případná daňová kontrola.

Měsíční paušální částka na vše

V měsíční paušální částce by měly být zahrnuty platby na sociální a zdravotní pojištění a také daň z příjmů. Původně se počítalo s tím, že by měsíčně placená částka odpovídala minimálním zálohám sociálního a zdravotního pojištění, ke kterým by byla připočtena daň ve výši 500 korun. V současném návrhu je to ale jinak – na daň z příjmů by měla měsíčně odcházet částka 100 korun. Zatímco odvody na zdravotní pojištění by zůstávaly v minimální výši, zbytek měsíční platby by tvořila minimální záloha na sociální pojištění navýšená o 15 procent. Navýšení sociálního pojištění oproti dani by mělo podnikatelům s paušálem zajistit vyšší než minimální starobní důchod.

Pokud bychom paušální částku spočítali z letošních minimálních záloh, činila by 5 054 korun. Každý rok by se však měla měnit podle vývoje průměrné mzdy a tedy i minimálních záloh. S minimálními zálohami roku 2020 by byl měsíční paušál už ve výši 5 378 Kč. Můžeme tedy očekávat, že při zavedení v roce 2021 bude opět o něco vyšší.

Nevyplatí se zdaleka všem

Vidina nulového papírování a kontrol je sice hezká, pro podnikatele s nižšími příjmy ale paušální daň nemusí být zajímavá finančně. Některé OSVČ totiž neplatí vůbec žádnou daň, nebo mohou dokonce peníze v podobě daňového bonusu od státu získat. Je tedy na zvážení, jestli za tuto cenu nulové papírování a žádné kontroly skutečně stojí.

Podle čeho se rozhodnout?

Rada je jednoduchá – budete si muset spočítat, kolik ročně státu skutečně odvedete, a poměřit to s tím, kolik byste platili v případě paušální daně. Rozhodující přitom budou především tato kritéria:

  • Výše příjmů. Pokud se vaše měsíční příjmy z podnikání pohybují někde v okolí mzdového mediánu nebo i nad ním, paušální daň se vám nevyplatí. Zajímavější může být až pro podnikatele s vyššími příjmy.
  • Slevy na děti a na manželku bez příjmů. Důležité budou při rozhodování také slevy na dani, které vaši daňovou zátěž snižují. V některých případech mohou dokonce vytvářet daňový bonus, o který byste s paušální daní přišli.
  • Výdajový paušál. I pokud máte vyšší příjmy a neuplatňujete slevu na děti či manželku, nemusí se vám paušální daň automaticky vyplatit. Důležité je také to, jaký výdajový tarif se vztahuje na vaše podnikání. Pokud uplatňujete vysoké paušální výdaje, vaše odvody můžou být nižší, než by byly v případě paušální daně.
  • Platby daňovému poradci nebo účetnímu. Do porovnání byste ovšem neměli zapomenout zahrnout ani částku, kterou ročně platíte svému daňovému poradci nebo účetnímu a která by v případě daňového paušálu patrně odpadla.