Změny v daňovém přiznání, na které byste si jako OSVČ měli letos dát pozor

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2017 přináší pro podnikatele hned několik změn. U zdanění příjmů z loňského roku si jako OSVČ můžete vybrat, jestli budete chtít uplatnit zvýhodnění na dítě a manžela či manželku. Ovšem za cenu sníženého stropu pro výdajové paušály. Uplatnit si můžete i vyšší daňové zvýhodnění na druhé a další dítě a zvyšuje se také sleva za školkovné. Pojďme se na všechny tyto změny podívat zblízka.

Obsah

Letos mají OSVČ možnost volby

Daňovou úlevu na manželku/manžela (s ročními příjmy do 68 000 Kč) a děti měly v posledních letech jen ty osoby, které podnikání provozovaly jako vedlejší činnost. Od roku 2018 se tato možnost vztahuje i na OSVČ s hlavní činností, ovšem za předpokladu, že využijí nižší limit pro výdajové paušály. Výše zmíněné slevy na dani si podnikatel v roce 2017 může odečíst jen v případě, kdy si bude výdajový paušál počítat z ročního příjmu v maximální výši 1 000 000 Kč.

U příjmů za rok 2017 si tedy ještě můžete vybrat, zda pro vás bude výhodnější původní varianta s vyššími výdaji bez možnosti slevy uplatnit, či varianta nová. V daňovém přiznání za rok 2018 již takovou možnost mít nebudete a automaticky bude platit nižší limit pro paušální výdaje.

Jaká bude výše výdajových paušálů při snížení limitu?

Samotná procentní sazby výdajových paušálů se nijak nezmění. Zůstanou stejné a nadále bude platit: 80, 60, 40 a 30 % podle vykonávaných činností. Liší se jen maximální příjmy, ze kterých můžete paušální výdaje uplatnit (dříve to byly 2 miliony korun, od roku 2018 je to již zmíněný 1 milion).

Vyšší daňové zvýhodnění na 2. a další děti

Výše daňového zvýhodnění na 1. dítě za rok 2017 zůstává stejná jako za předchozí rok (13 404 Kč). Změna přichází u zvýhodnění na 2. dítě, a činí 19 404 Kč, na třetí a další dítě se jedná o částku 24 204 Kč.

Zvyšuje se také maximální sleva za školkovné

V letošním roce činí maximální výše školkovného na každého potomka 11 000 Kč, což je o 1 100 Kč více než v roce minulém. Mějte na paměti, že školkovné, stejně jako daňové zvýhodnění na děti, může uplatnit vždy jen jeden z rodičů. V některých případech tak pro vás může být výhodnější, když jeden z rodičů uplatní zvýhodnění na dítě, a druhý pak za školkovné.

Změny jsou i u odčitatelných položek

K navýšení došlo i u některých daňových odpočtů, které si můžete odečíst od základu daně. Za rok 2017 je to až 24 000 Kč u vkladů do investičního životního pojištění. Tento maximální odečet můžete využít, pokud jste za rok 2017 na pojištění vložili 36 000 Kč nebo více.

Stejnou částku pak lze odečíst za penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření. I zde ale platí: abyste si mohli odečíst maximální částku 24 000 Kč, museli jste za rok 2017 naspořit celkem 36 000 Kč.

Byli jste součástí druhé vlny EET? Nezapomeňte si uplatnit slevu

Její výše se sice neměnila, pokud se vás ale jako podnikatele spadajícího do druhé vlny v loňském roce povinnost EET poprvé dotkla, můžete slevu uplatnit jen v daňovém přiznání za rok 2017.

Maximální výše slevy je v tomto případě 5 000 Kč. Zároveň platí podmínka, že můžete uplatnit nejvýše rozdíl mezi 15 % dílčího základu daně a základní slevou na poplatníka.

Potřebujete pomoct s daňovým přiznáním? Obraťte se na nás!