Zrušení superhrubé mzdy: Co by přineslo?

Vláda České republiky nyní projednává návrh ministryně financí Aleny Schillerové na zrušení superhrubé mzdy. Ta by tuto novinku ráda zavedla v rámci daňového balíčku připravovaného na rok 2021 po boku paušální daně a nového paušálu na stravenky. Co by ale zrušení superhrubé mzdy přineslo?

Obsah

Superhrubá mzda v kostce

Připomeňme si nejdříve, co to superhrubá mzda vlastně je. Jde o hrubou mzdu zaměstnanců, ke které se připočítávají odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. Pro zaměstnance je tedy superhrubá mzda základem daně z příjmů. Zavedena byla v roce 2008 jako přechodné řešení pro období finanční krize a o jejím zrušení se mluví už řadu let.

Navýšení daní

Zatímco předchozí vlády a ostatní politické strany mluvily o zrušení superhrubé mzdy s tím, že by ponechaly sazbu daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 %, ministryně Schillerová s tím nepočítá. Naopak mluví o tom, že by se v případě zrušení superhrubé mzdy zavedla nová daňová sazba ve výši 19 procent. Pokud by došlo k zrušení bez zvýšení daňové sazby, přišel by podle ministryně státní rozpočet o asi 80 miliard korun. Protože je ale nyní efektivní zdanění pro zaměstnance ve výši 20,1 procenta, podle Schillerové by i vyšší daňová sazba přinesla pro zaměstnance jistou úlevu.

A co OSVČ?

Ačkoli pro většinu zaměstnanců přinese superhrubá mzda snížení daňové zátěže, pro ostatní skupiny fyzických osob to platit nemusí. Problémem je samozřejmě ona navýšená daňová sazba. Ta se týká i dalších příjmů, včetně těch z podnikání nebo z pronájmu. V roce 2018, kdy se návrh o zrušení superhrubé mzdy projednával naposledy, se počítalo s tím, že by si OSVČ mohly ze základu daně odečíst 75 % ze zaplaceného pojistného. To by jim mělo navýšení daňové sazby kompenzovat. Jestli k tomuto kroku dojde, je však v tuto chvíli nejasné.

Horší je situace v případě pasivních příjmů, tedy především těch z pronájmu. U nich by se zvýšila daňová sazba a žádná kompenzace zatím v plánu není.

Dlouhá diskuze před námi

Především z výše zmíněných důvodů můžeme očekávat, že diskuze a jednání o zrušení superhrubé mzdy a jeho podmínkách bude ještě hodně dlouhá. Je proto otázkou, jestli se ho vůbec podaří vyjasnit a prosadit do roku 2021. Jedná se o natolik politicky a odborně složitou reformu, že se to povést nemusí.