Zveřejní Bahamy informace o skutečných vlastnících společností?

Zveřejní Bahamy informace o skutečných vlastnících společností?

Bahamy se řadí mezi nejoblíbenější daňové ráje. Důvody? Společnosti zde neplatí žádné daně z příjmu ani srážkové daně. Navíc je zde stabilní právní prostředí a velmi dobře dostupné bankovnictví. A v neposlední řadě velká míra ochrany údajů, registry skutečných vlastníků společností jsou totiž neveřejné. Zůstane to tak ale i nadále?

Reakce na legislativu Velké Británie

Daňové ráje v Tichém oceánu totiž celkem nedávno zažily velký poprask. Vše začalo tím, když na přelomu dubna a května Velká Británie představila novou legislativu, která bude od jejích 14 zaoceánských teritorií (včetně Bermud či Kajmanských ostrovů) vyžadovat, aby do roku 2020 zavedla plně transparentní systém vlastnictví společnosti. Včetně zveřejnění skutečných vlastníků. Netřeba říkat, že se ve většině případů nepotkala s pochopením.

Mnoho jurisdikcí na navrhovanou legislativu zareagovalo podrážděně s tím, že Velká Británie měří dvojím metrem. Navíc britským politikům podle nich chybí jakékoliv povědomí o tom, že většina registrů těchto zemí je už v souladu s mezinárodním právem. A to i v případech, kdy je registr skutečných vlastníků neveřejný. Není asi nutné dodávat, že se většině těchto států, které se často řadí mezi daňové ráje, nelíbí především narušení jejich statutu světově oblíbených offshore center.

Výhoda pro Bahamy?

Nová britská legislativa by pro některé daňové ráje znamenala nutnost kompletně změnit model, na kterém stojí jejich ekonomika. A co víc, patrně by přinesla odliv podnikatelů do jiných daňových rájů, kde registry zůstanou neveřejné. To je i případ Baham, které jsou od roku 1973 na Velké Británii zcela nezávislé.

Podnikatelé si mohou oddechnout, podle předsedy bahamské vlády se registry skutečných vlastníků zveřejňovat nebudou. Doslova řekl: “Je v našem zájmu, aby registry zůstaly soukromé. Nemáme žádný zájem na tom mít veřejné registry.” Jak doplňují bahamská média, pokud by došlo ke změně v ochraně informací o podnikatelích, mohlo by to vést k zániku Baham jako světově oblíbené offshore destinace pro zakládání společností. To by samozřejmě výrazně narušilo bahamskou ekonomiku, která by pak stála pouze na penězích z turismu.

Ochrana informací o vlastnících není černá díra pro daně

Reakce Baham je tedy pochopitelná. Navíc i proto, že neveřejný registr vlastníků automaticky neznamená, že by s ostatními zeměmi nespolupracovala v případě vyšetřování daňových úniků. Od roku 2014 má uzavřenu dohodu FATCA, která se týká amerických daňových poplatníků. Podepsány má i dohody TIEA o výměně informací o daňových záležitostech a od letoška automaticky poskytuje informace o bankovních účtech na základě mezinárodního systému CRS (GATCA).

Potřebujete zkrotit daně?

Obraťte se na nás